Stupnica čistoty a druhy úprav drahých kameňov

22.04.2012 09:32

STUPNICA ČISTOTY  - drahé kamene

 

IF (internally flawless)    -   Bez inkluzí.

  • VVS1 ~ VVS2- (Very Very Small) Veľmi malé inklúzie, ťažko objavitelné kvalifikovaným pozorovateľom s použitím 10-násobné zväčšujúce lupy.
  • VS1 ~ VS2(Very Small Inclusions)  Veľmi malé inklúzie, ľahko registrovateľné kvalifikovaným pozorovateľom s použitím 10-násobné zväčšujúce lupy.     Tieto inklúzie niekedy môžu byť viditeľné aj voľným okom;
  • SI1 ~ SI2(Slightly Included) Zjavné, alebo veľké množstvo inklúzií pozorovateľné s použitím 10-násobnej zväčšujúcej lupy. Viditeľné aj voľným okom;
  • I1 ~ I3 (Included) Zjavné, veľké alebo veľké množstvo inklúzií pozorovateľné s použitím 10-násobnej zväčšujúcej lupy. Viditeľné aj voľným okom;

 

Kvalita výbrusu - drahé kamene

Exceptional

Tieto kamene je možné nájsť len v najlepších klenotníctvach a naraziť na drahokam takejto triedy je veľmi zriedkavé. Tie najvyššie ceny v stĺpe "Exceptional" reprezentujú najvyššie ceny, za ktoré by sa vydražili. Drahokamy dosahujúcich týchto astronomických čiastok sú spravidla certifikované, neupravené a preferovaného pôvodu (Burma pre rubín, Kashmir a Burma pre zafír). Všetky tieto kamene sa charakterizujú výnimočnú (preferovanú) farbou, dobrou čistotou a dokonalým brusom.

Very good

Tieto drahokamy sa dajú nájsť len v klenotníctvach vysokej kvality, ale napriek tomu zriedka k videniu. Takéto kamene sa vyznačujú s dobrou farbou, čistotou a brusom.

Good
Do tejto kategórie spadajú kamene, ktoré nájdete vo väčšine lepších klenotníctvo. Drahokamy tejto kvality reprezentujú najväčší podiel z celkového podielu všetkých obchodovaných drahokamov. Kamene tejto kvality sa vyznačujú dobrou farbou, s menšími problémami čistoty či brusu, alebo naopak s dobrou čistotou a brusom, ale s menšími problémami vo farbe (buď nižšiu sýtosť alebo príliš tmavá farba).

Fair
Len tie najlepšie kamene v tejto kategórii predstavujú drahokamy, ktoré Vám ponúknu v lacnejších klenotníctvach. Takéto kamene väčšinou majú vážne problémy s čistotou, alebo majú príliš tmavú alebo svetlú farbu.

Poor
Najvyšší cenový strop (napr. rubín z Barmy, <0.49ct = 25 USD / ct), ktorý je v tejto kategórii reprezentujú kamene, ktoré sa dajú kúpiť v najlacnejších klenotníctvach (ceny napriek tomu nie sú z najnižších). Najnižšia cenový strop (v našom prípade 1 USD / ct) je materiál s takmer alebo so žiadnou hodnotou. Kamene tejto kategórie sú cez príliš inkludované (čistota horší ako I3) či majú najnižšiu možnú sýtosť farby.

 

DRUHY ÚPRAV  - drahé kamene

Unheated     -    Bez úprav

Heated

V dnešnej dobe cca 99% všetkých vyťažených zafírov a rubínov prechádza týmto procesom.  Je to úplne bežný postup, ktorým sa korund zohrieva v peciach (teplota aj doba zahrievania môžu byť rôzne). Tým sa mierne zbavujú vnútorných nečistôt (inklúzií) a tiež tým môže dôjsť k zlepšeniu farby týchto drahokamov. Trhom s drahokamami je tento druh úpravy akceptovaný, pretože v tomto procese sa nepridávajú žiadne chemikálie.

Beryllium heated

Najmodernejší spôsob obarvování korundov. Je to difúzny proces pri ktorom sa pri ohreve korundu pridáva berilium. Narozdiel od "klasickej" difúzie má táto metóda výhodu v tom, že berilium preniká hlboko pod povrch kameňa a ten je možné kedykoľvek v prípade potreby nechať prebrúsiť. Farba takto zafarbeného kameňa je konzistentné.

Bulk Diffusion

Difúzia je proces, pri ktorom sa drahokam spolu s inými prvkami, ktoré sa bežne v korundom nachádzajú (napr. Fe, Ti, Cr, V, Mg ...) sa dlhodobo zahrieva tesne pod hranicou bodu topenia korundu. Tým sa docieli sfarbenie korundu či jeho zmena farby. Všeobecne však táto metóda nie je pre trh s drahokamami prijateľná. To preto, že tieto látky neprestúpi celým korundom, ale len do hĺbky 0,1 - 0,5 mm. Tieto kamene už nie je možné nechať prebrúsiť, pretože by stratili svoju farbu.

Oiled                                                                                                                                       

Impregnácia prírodným alebo syntetickým olejom alebo živicou. Používa sa u smaragdu.

Irradiation

V dnešnej dobe sa využívajú štvoro bezpečných spôsobov ožarovania, ktorými s kombináciou zahrievania možné niektoré drahokamy a polodrahokamy meniť ich farbu. Používa sa napríklad u diamantov, turmalínu či na výrobu modrého topazu.

Coating

Úprava kameňa nanášaním tenkej vrstvy farebného filmu. Dnes už sú tieto filmy veľmi durabilní a takto upravené kamene vydrží až niekoľko desaťročí. Kameň by však nemal byť vystavovaný príliš vysokým teplotám, agresívnym tekutinám a kyselinám, ani by nemal byť čistený ultrazvukom. Používa sa napríklad u topaz, beryl, kremeňa a i.

 
Späť