Ďalšie známe i menej známe šperkové kamene – priezračné, priesvitné – andalusit, apatit, axinit, danburit, clinohumit, farbu meniace diaspory, fluorit, hambergit, idocras, iolit, kasiterit, sfalerit, scapolit, titanit, tanzanit

19.04.2012 11:18

Andalusit

Prvýkrát bol andalusit odborne popísaný pri získaní z masívu Ronda v španielskej Andaluzii a odtiaľ je aj jeho meno.Je to silne pleiochroický drahokam, čo znamená, že má rôzne farby pri pohľade z rôznych smerov. Má 5 tvrdosť Mohsovej stupnice.. Nosia sa z neho náušnice, prívesky, špendlíky, ale ak je  kameň v prsteni - mal by sa nosiť len príležitostne, aby sa  neznehodnotil. Pri brúsení mnohých pleochroických  drahých kameňov, ako Iolite a Tanzanite , je  trik minimalizovať Pleochroism a maximalizovať jednotnú najlepšiu farbu. Andaluzit si žiada opak: frézy sa snaží orientovať na drahokam  a tak získať príjemný mix farieb, ako je hnedá a oranžová, žltozelená alebo zlatá. Andalusit zahŕňa celý rad farieb: žltozelená, zelená, hnedastá červenej a červenohnedá. V závislosti na bruse každý drahokam nesie dve farby, ktoré sa tiež líšia v intenzite alebo zmesou do mozaiky.  Príťažlivosť andaluzitu príde z jeho hry farieb, ak je zmena uhla, podobný účinok je získaný pri svetle prichádzajúcom  z rôznych smerov. Transparentný andaluzit v kvalite drahého kameňa je vzácne. Má často veľakrát tmavé inklúzie s názvom chiastolite, kvalita môže byť rozšírená o špecifickú orientáciu a brus. Tieto rezy s dlhou osou ako napr.  ovál, markíz alebo smaragd rezu, majú tendenciu vykazovať jednu farbu v blízkosti centra a druhý, zvyčajne tmavšiu farbu u konca. Hranaté a okrúhle kusy obvykle miešajú farby do mozaiky. Náleziská sa nachádzajú v Austrálii, Brazílii, Kanade, Rusku, Španielsku (Andalúzia), Srí Lanky a v Spojených štátoch.

 

Apatit

Apatity sú fosfáty vápnika s fluorom, chlórom a hydroxylovou skupinou (OH), môžu sa v štruktúre apatitov navzájom zastupovať. Rozlišujeme tri chemicky čisté minerály: fluorapatit, chlorapatit, hydroxylapatit. V prírode sa najhojnejšie vyskytuje fluorapatit, v ktorom nad chlorom či OH skupinou prevláda prvok fluor. Apatity sú najčastejšie zelené, fialové, žlté, bezfarebné, hnedé, šedé, ružové či modré, priesvitné až nepriehľadné.Tento kameň je len zriedka nájdený v klenotníctve, ale je milovaný pre jeho rôzne farby a tvary. Aventurine Vzácna odroda je bohato fialová z Maine. Modrý je bežný, žltý iba vzácne .Blue Brazilian stones are second in demand. Modré kamene- brazílske sú na druhom mieste v dopyte. Svetlo zelená škála apatia nesie obchodný názov "špargľový kameň". Nedávna dostupnosť neónovomodro-zelenej odrody z Madagaskaru má za následok viac apatitových šperkov. Farba z najlepších vzoriek tohto typu súperi s presláveným Paraíba turmalín , ale chýba  mu   jeho húževnatosť a tvrdosť . Má tvrdosť 5 na Mohsovej stupnice , robia sa z neho náušnice a prívesky. Modrý apatit sa obvykle tepelne upravuje, zelená sa väčšinou nelieči.  Niektoré z modrého a žltého apatitu  sa brúsia ako mačacie oči.   Apatit lieči kosti a podporuje tvorbu nových buniek. Napomáha vstrebávaniu vápniku a prospieva chrupavkám, kostiam, zubom, pohybovému ústrojenstvu. Zlepšuje stav pri problémoch s kĺbmi a krivicou. Tento kameň potlačuje pocit hladu a zvyšuje účinnosť metabolizmu. Podnecuje ku zdravému stravovaniu. Pôsobí liečivo na žľazy, meridiány a vnútorné orgány. Slúži k zníženiu vysokého tlaku. Uvádza do rovnováhy telesné, emocionálne, duševné a duchovné telo, rovnako ako čakry. Noste podľa potreby priamo na tele na postihnutom mieste. Modrý apatit zaisťuje spojenie s duchovnými sprievodcami pohybujúcimi sa vo výrazne vyšších rovinách. Prospieva pri prenášaní verejných prejavov, podporuje komunikáciu v skupine, otvára krčnú čakru a pôsobí blahodárne na srdce a stavy citovej nevyrovnanosti. Náleziská: Mexiko, Nórsko, Rusko, USA.

 

Opal Axinite

Axinite je skupina minerálov vo farbách - hnedá, šedohnedá, fialovo hnedá, fialová, vzácnejšia červená, zelená, svetložltá , môže byť aj bezfarebný. Je priehľadný až nepriehľadný, dobre štiepný. Minerály, ktoré sa niekedy vyskytujú aj v kvalite drahokamu. Axinite is distinctive for its strong vitreous luster. Axinite sa vyznačuje silným skleným leskom. Názov pochádza z gréckeho Acino - "sekera" v narážke na tvar typických kryštálov. Axinit  je pomerne tvrdý, ale zároveň krehký. Vytvára zrnité až celistvé kryštály a klínovité nebo tabuľkovité kryštaly, ktoré sú vyhľadávané zberateľmi minerálov. Velmi vzácným druhem axinitu je tinzenit, ktorý sa vyskytuje len asi na desiatich náleziskách na svete.

 

Danburite

Danburit je málo známy minerál, jeho vlastnosti sú podobné topásu.. Farba je číra, biela, žltkastá, lesk diamantový.  Má  tvrdosť   7 - 7,5 podľa Mohsovej stupnice. Je jeden z menej známych drahých kameňov.   Danburite – bol  prvýkrát objavený v roku 1839 v Danbury, Connecticut USA. Danburite je zvyčajne bezfarebný až veľmi svetlo ružovej farby, ale niektoré náleziská môžu produkovať vzorky v odtieňoch svetlo žltej až po hnedú. Danburite je známy pre svoju vynikajúcu transparentnosti a jasnosť. Podľa chemického zloženia, danburite je vápnik z hliníka boritan kremičitany. Je to kameň tvrdý, s hodnotením 7 až 7,5 . Vzhľadom k tomu, že má pomerne vysoký index lomu ods 6,30 - 6,36) a v rovnakom rozsahu ako turmalín, môže to byť materiál s dobrými výsledkami pri brúsení. Má hustotu  2,97 až 3,03, čo je zhruba rovnako ako jadeite .  Danburitom sa  liečia minulé životy a odstraňujú staré stereotypy karmickej nerovnováhy, čím vytvorí v duši priestor, do ktorého je možné vložiť nový spôsob jednania. Danburit je kameňom sily, lásky a anjelskej energie. Pomáha nám chápať, že to čo sa deje v našom živote, nám pomáha v raste, či je to už dobré alebo zlé. Eliminuje náš negatívny postoj. Považuje sa za duchovný kameň s veľkou silou, nesúci čisté vibrácie. Náleziská boli nájdené v Barme, Japonsko, Madagaskar, Mexiko a Rusko.

 

Clinohumite

Clinohumite je vzácny minerál a predovšetkým vzácny drahokam. Iba tri zdroje prírodného kvalitného materiálu clinohumite sú známe :   Tadžikistan, Sibír a Tanzánia. Je členom Humi skupiny minerálov, ktorá zahŕňa Humi : clinohumite a chondrodite a norbergite. Je to jeden z dvoch minerálov Humi skupiny, ktoré boli brúsené ako drahokamy, druhý spôsobilý na brus je oveľa častejší chondrodite. Tieto minerály sú  pomenované po: Abraham Hume -anglický mineralóg a slávny zberateľ umenia.. Minerál bol prvýkrát objavený v roku 1876. Až donedávna bol clinohumite  jeden z najvzácnejších drahokamov na svete -  je ho len niekoľko tisíc karátov  a je známe, že existujú len v súkromných zbierkach. Z gemologického hľadiska  clinohumite je kremičitan horečnatý s tvrdosťou 6 na Mohsovej stupnice . Prírodné kvalitné vzorky majú živicový  sklovitý lesk. Má špecifickú hmotnosť 3,2 až 3,4, s podobnou hustotou ako  peridot, diopsid. Jeho index lomu je 1,631 - 1,668, a radí sa medzi apatitu a Peridot. Clinohumite má farby : počnúc svetlo až tmavo hnedé, žlté ,oranžové, žlto-oranžová. Náleziská clinohumite  boli objavené len nedávno: na Pamíre  v roku 1980, Taymyr v roku 2000 a Tanzánia v roku 2005.

 

Zmena farieb diaspóry

Diaspóry, niekedy uvádzaný na trh pod názvom Zultanite, je to  klenot z Turecka, len nedávno bol predstavený na medzinárodný trhu.

 

Fluorit

Fluorit je minerál s ozajstnou vôňou žiarivých farieb, ktoré siahajú od fialovej až modrej, zelenej, žltej,  farba je aj bezfarebná, hnedá, ružová a oranžová. Známy je pre obrovskú škálu farieb,  je často označovaný ako "minerál najpestrejší na svete." Ale fluorit nie je len ďalší pekný kameň, má rad zaujímavých vlastností a niektoré veľmi užitočné pre aplikácie v priemysle. To znamená, že má štyri rovnaké smery štiepania a  štiepanie v správnych smeroch môže vytvárať dokonalý tvar osemhranný alebo tvar diamantu. Tieto štiepané octahedrons sú populárne v obchodoch po celom svete. Avšak prírodný vykazujú fluorescenciu pod ultrafialovým svetlom. V skutočnosti samotný termín "svetielkovanie" pochádza z 'fluorit, "nie naopak, pretože fluorit bol jedným z prvých svetielkujúcich minerálov. Viditeľné svetlo vyžarované fluoritom je najčastejšie modrá, červená, fialová, žltá, zelená a biela.. Väčšina exemplárov fluoritu má jednu farbu, ale významné percento fluorites má viac farieb a farby sú usporiadané do skupín alebo oblastí. Ale to je celkom mäkký kameň, má iba tvrdosť 4 a tak nie je veľmi praktický pre niektoré typy šperkov, aj keď slúži veľmi dobre pre prívesky, náušnice a brošne. Modrý fluorit je pomerne vzácny a veľmi vyhľadávaný zberateľmi. Ale najvzácnejšie fluoritové farby sú ružová, čierna a bezfarebná. Čierny fluorit je tvorený z expozície žiarenia počas rastu kryštálov. Bezfarebný fluorit, aj keď nijako zvlášť atraktívne, je cenený zberateľmi len pre jeho vzácnosť. Hlavnými producentmi fluoritu sú Čína, Mexiko a Juhoafrická republika.

 

Hambergite

Hambergite je jeden z málo známych drahých kameňov. Ten je zvyčajne takmer bezfarebný, ak je vybrúsený  má  sklovitý lesk. Je to dosť tvrdý materiál, s tvrdosťou 7,5.

 

Idocrase

Idocrase je tiež známy ako VesuvianiteVesuvias volcano. Je to  vzácny drahokam, zvyčajne nájdený v odtieňoch zelenej, ale niekedy v žlto-hnedej alebo svetlo modrej alebo fialovej. Idocrase patrí do skupiny silikátových minerálov. Kým meno idocrase sa používa na ojedinelú drahokamovú  kvalitu, minerál je  zvyčajne známy pod menom Vesuvianit, pretože prvé vzorky boli nájdené na sopke Vesuvius volcano. Vezuv.Minerálne bol prvýkrát identifikovaný a pomenovaný podľa slávneho nemeckého gemologistu Abraháma Gottlob Wernera v roku 1795.Werner  tiež ako prvý identifikoval chryzoberyl , a bol radcom Friedricha Mohsa , vynálezcu Mohsovej stupnice tvrdosti minerálov. Meno idocrase je z gréčtiny a znamená zmiešané formy, v kryštáloch ukazuje zmes ďalších minerálnych foriem. Je to  vápnik horčík železo hydroxid hlinitý. To má hustotu 3.32 na 3,47, asi rovnako ako tanzanit . Idocrase má index lomu 1.700 až 1.723, mierne nižší, než spinel a granát . Idocrase je o niečo mäkšie ako kremeň, s ratingom 6,5 na Mohsovej stupnice.  Idocrase alebo Vesuvianit sa nachádza v rade miest na svete. Patrí medzi ne Quebec v Kanade, Vezuv v Taliansku, na Urale v Rusku, Švajčiarsku, Keňa a Tanzánia. Ale existuje len veľmi málo zdrojov na klenot kvalitných kryštálov. Nedávne nálezy v Keni a Tanzánii priniesli niektoré veľmi jemné kamene na trh, aj keď v obmedzenom množstve. Jeden zdroj materiálu na výbrusy cabochon je Kalifornia, bol uvedený na trh ako Californie alebo Kalifornia

 

Iolite - Cordierit

Pleochroismus je veľmi výrazný v Iolite a je videný ako tri rôzne farebné odtiene v jednom kameni: fialovo modrá, žltá a sivá svetlo modrá. Iolit - Сordierit (Mg2Al4Si5O18) je minerál, kryštalizujúci v kosoštvorcovej sústave, o tvrdosti 7 - 7,5 . Drahokamová kvalita cordieritu sa nazýva Iolit. Tiež sa mu niekedy hovorí aj  dichroit pre jeho silný pleochroismus - to je jeho charakteristická vlastnosť (odlišná farba kameňa, videná z rôzných smerov pohľadu). Je priehľadný až priesvitný, svetlo až tmavo modrý či fialovomodrý (môže byť aj bezfarebný, žltkastý, zelený, sivý alebo hnedý). Vzácne sa vyskytuje ako mačacie oko alebo ako asterický kameň, niekedy obsahuje červené hematitové inklúzie a vytvára avanturínový efekt. Kamene sú pri brúsení orientované tak, aby boli z hlavného pohľadu modré. Ak sa pozriete však na ne zo strany, uvidíte je bezfarebné alebo žltohnedé. Iolit býva niekedy mylne považovaný za zafír alebo tanzanit. Iolit je kameň zasvätený víziám. Podnecuje k činnosti 6. čakru, napomáha vyvolanie vizuálnych predstáv a schopnosti intuitívneho vzhľadu. Podporuje prepojenie s vnútorným poznaním. Napomáha odkryť a pochopiť príčiny rôznych návykov. Uľahčuje prejaviť vlastnú osobnosť a odpútať sa od očakávania ostatných. Prečisťuje staré myšlienkové vzorce. Odhaľuje nesúlad v osobných vzťahoch. Podnecuje svojho majiteľa k tomu, aby prevzal zodpovednosť sám za seba a tým pomáha prekonávať závislosť na partnerovi. Spolu s tanzanitom a Danburitom lieči minulé životy a odstraňujú staré stereotypy karmické nerovnováhy, čím vytvorí v duši priestor, do ktorého je možné vložiť nové spôsoby rokovaní. Liečebné využitie: pomáha vytvoriť základ pre udržanie pevného zdravia. Znižuje zásoby tuku v tele. Zmierňuje dôsledky alkoholu. Detoxikuje, regeneruje pečeň. Lieči horúčku. Liečivo pôsobí na dutiny a dýchací systém. Potláča migrénu a bolesti hlavy. Ničí baktérie.  Hlavné náleziská sú Brazília, Tanzánia, India, Srí Lanka .

 

Kasiterit

Je to oxid cíničitý, je to hlavná ruda cínu. Okrem významného  priemyselného využitia, má niektoré zaujímavé vlastnosti, ktoré robia kvalitné kryštály cennené ako drahokamy. Vzorky sú tiež veľmi populárne u minerálnych zberateľov. Kasiterit je jednou z najhustejších klenot známe materiály. Vďaka špecifickej hmotnosti 6,7 až 7,1, kasiterit je jednou z najhustejších známych drahých materiálov.Farby má kasiterit  v rozmedzí od fialovej, vínovej, čiernej, červenohnedej až žltkasto hnedej. Tmavé odtiene hnedej a černasté sú najtypickejšie. Vklady kasiteritu sa nachádzajú v Austrálii, Bolívia, Čína, Kongo, Českej republike, Anglicku (Cornwall), Malajzia, Mexiko, Namíbia, Peru, Španielsku a USA (Kalifornia). Najjemnejšie kasiterit kryštály tradične pochádzajú  z nálezísk v Bolívii.

 

Sfaleritu

Sfaleritu je vzácny zberateľský klenot, zásluhou výnimočného ohňa -žiari. V skutočnosti jeho rozptyl je hodnotený ako trikrát  vyšší ako v diamante. Niektoré drahé kamene majú vzácnu vlastnosť známu ako oheň. Pri osvetlení  sa v  drahokame zobrazia záblesky farby, ktorý je výsledkom disperzie bieleho svetla do farieb spektra. Rozptyl nastane, keď rôzne vlnové dĺžky svetla sa lámu na inú čiastku u lámaného médiá. Diamant je známy pre túto kvalitu, ale aj  rad ďalších drahých kameňov je pozoruhodných pre ich žiarenie, vrátane demantoid granátu a sphene a zirkónu . Väčšina sfaleritu obsahuje železo a keď obsah železa je vysoký, je čierný. Zriedkavé klenoty- kvalitné kryštály majú veľmi nízky obsah železa a je veľmi transparentný. Oni sú zvyčajne nažltlé až medovo hnedé, červené až oranžové alebo zelené. Sfaleritu je pomerne mäkký klenot s tvrdosťou iba 3,5 až 4 na Mohsovej stupnice ,  rovnaký ako fluorit . Takže aj cez svoje úžasné trbietanie, nie je vhodný pre prstene. Má hustotu  3.90-4.10, podobne ako zafír a rubín , ale nie je tak hustý ako zirkón . Okrem svojej vynikajúce disperzie, má veľmi vysoký index lomu 2.368-2.371, len mierne nižší, než diamant a podstatne vyšší ako zirkón, spessartit granát a Sapphire. Sfalerit  má vynikajúci lesk a je to jeden z mála klenotov, ktoré sú klasifikované ako ten, ktorý má -  Adamantino či diamantový  lesk. Zberatelia vyhľadávajú sfaleritové  vzorky pre svoje pozoruhodné disperzie. Je však dôležité zdôrazniť, že drahokamy s tmavšou farbou budú menej žiariť ako svetlejšie farebné drahokamy. Všeobecne môžeme povedať, že veľké svetlé kamene s veľmi dobrou prehľadnosťou zobrazia najväčší rozptyl. Dva najdôležitejšie zdroje pre drahokamovú kvalitu sfaleritu sú  Chivera v Sonora, Mexiko, a Picos de Europa, v blízkosti Santander na severnom pobreží Španielska. Sfaleritu je tiež nájdený v Namíbii a Kongu.

 

Scapolite

Ako skapolity označujeme rad minerálov, kremičitanov predovšetkým sodíka a vápnika, s promenlivým chemickým zložením. V kryštalickej štruktúre skapolitu sa vzájemne zastupujú jednak sodík, vápník, draslík a železo a jednak chlór, fluor a skupiny SO4, OH a CO3. Krajne čisté složky skapolitovej rady označujeme jako marialit a mejonit. Ako drahokam scapolite je málo známy, ale je  to veľmi atraktívny kameň. Skapolity sú obvykle bielé nebo svetlo zelené, žlté, oranžové, ružové, fialové, poprípade i modré. Bývajú nepriehľadné až priesvitné či dokonca priehledné, sklenne lesklé. Až 30 × 20 cm veľké žltobielé stĺpce pochádzejú z Eganville v Ontariu v Kanade. Niektoré výskyty farebných skapolitů dosahujú drahokamovú kvalitu a sú využívané ako šperkový kameň (napr.. žlté skapolity z Brazílie a Madagaskaru, žlté a fialové z Tanzánie, žltohnedé z Keni, bielé, ružové, fialové a žlté z Barmy).

 

Sphene - Titanit

     

Sphene je brilantný žltozelený, zelený alebo hnedý, žlutý, zelený, šedý i čierný nedokonale štiepný drahý kameň s vysokým leskom, má unikátne farebné odtiene a s briliantovým brusom má intenzívny lesk. Sphene je menovaný od gréckeho slova pre "klin", pretože je má typický tvar klinu. Mineralogické meno "titanitý" pochádza z jeho obsahu titánu. S tvrdosťou 5-5.5 ratingu na Mohsovej stupnice , sphene je pomerne mäkký drahý kameň, ktorý potrebuje starostlivosť a je najlepší na náušnice ,prívesky, alebo brošne. Sphene farba môže byť zmenená na červenú alebo oranžovú vyhrievaním. Sphene farby
brilantná žlto-zelená alebo zelená je najžiadanejšia farba. Sphene tiež prichádza v hnedých odtieňoch.

Po dlhú dobu bol po ňom veľký dopyt, sphene bol vzácny drahokam na trhu. New deposits have now increased market quantities. Nové náleziska zabezpečili zvýšenie množstva kameňa na trhu . Zberateľsky atraktívné ukážky titanitu pochádzajú najmä z alpských žil z mnohých lokalit vo Švajčiarsku a v Rakúsku. Až 5 cm veľké kryštály titanitu pochádzajú z Arendalu v Nórsku. Ďalšie nálezská sú v Rossii v štáte New York v USA.

 

Tanzanit

Tanzanit je vzácnou a cennou odrodou Zoisitu, levandulovo modrej farby. Nálezisko tanzanitu je len v Tanzánii a vzhľadom k značnej vyťaženosti náleziska jeho cena výrazne stúpa. Ako kameň sa nachádza iba v jednom mieste, to je obzvlášť vzácne. Legendárne New Yorku  klenoty Tiffany & Co ako prvé propagovali tanzanit ako jemný drahokam.  Najobľúbenejšou farbou je modrá sýta, ktorý ukazuje červenavý odtieň –trblietavý- okolo neho.  Takmer všetky tanzanity sú tepelne spracované aby produkovali nápadný fialovo-modrú farbu. Vzhľadom k svojej menšej tvrdosti (6.5-7 na Mohsovej stupnice ) tanzanit nie je obzvlášť odolný. Preto by sa mal používať opatrne  a nikdy sa nesmie čistiť ultrazvukovou metódou. Väčšina surových kryštálov vykazuje veľký podiel hnedo-žlté odtieňov, ktoré zmiznú pri zahriatí na 752-932 stupňov F (400-500 ° C).Typické pre Tanzanite je výskyt niekoľkých farieb v jednej a tom istom kameni ( Pleochroism ), čo znamená, v závislosti na perspektíve, že kameň sa javí ako  modrý, fialový, hnedý alebo žltý. In artificial light tanzanite color appears more amethyst blue. V umelom svetle sa Tanzanit zdá ametystovo modrý.  Tanzanit je kámen s vysokými vibracemi. Umožňuje prechádzať do stavu zmeneného vedomia a hlbokej meditácie.  Zaisťuje spojenie s anjelskou ríšou, duchovnými sprievodcami a najvyššími Majstrami. Čerpá informace ze záznamov akaši a umožňje vnútorné i vonkajšie putovanie. Aktivuje spojenie základnej a vyššej korunnej čakry. Umožňuje spracovanie informací prijatých z vyšších úrovní.  V kombinacii s Iolitem či Danburitem lieči minulé životy, ostraňuje staré stereotypy karmické nerovnováhy a vytvára v duši priestor, do ktorého možno vložiť nové spôsoby jednania.

Späť